Informujemy, że nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij
Aktualności

Technologia IBM Power Systems w rozwiązaniach PureFlex/PureSystemPlatforma procesorowa PowerTechnologia procesorów RISC

Firma IBM rozwija linie procesorów RISC, które cechują się wysoką wydajnością i zaawansowanymi mechanizmami niezawodności w warstwie sprzętowej. Platforma serwerowa Power Systems oparta jest o ww. procesory, których handlowa nazwa to POWER. W 2014 roku sprzedawaną wersją procesorów IBM jest POWER7+ oraz w niektórych małych serwerach typu rack-mount POWER8.Rys. 1 Schemat ewolucji układów Power


Produkty serwerowe oparte o POWER

IBM oferuje rozwiązania serwerowe oparte o procesory POWER w dwóch grupach:
  • HighEnd Systems – modele Power 770 – 795, PureData, PureApplication
  • General Systems – modele Power 8xx, 710 -760, PureFlex p260 - p470

Firma IBM w odpowiedzi na trendy rynkowe i kierunek rozwoju środowisk IT w 2012 roku wprowadziła do oferty rozwiązanie PureSystems wyposażone w procesory POWER oraz x86. W przypadku zastosowania procesorów POWER architektura PureSystems opiera się o serwery dwu- lub cztero- procesorowe, a dzięki zastosowaniu technologii PowerVM i centralnej konsoli FSM odpowiada funkcjonalnie technologii Power Systems dostępnej w modelach Power 710 – 750 (serwery jednomodułowe). Plany rozwoju technologii PureSystems zakładają możliwość instalacji serwerów modułowych (4-o i więcej układów POWER8, lub x86) co pozwala na budowę środowisk o wydajności rozwiązań typu HighEnd. Modułowa architektura stosowana w PureSystems pozwala na skalowanie pionowe i optymalizację inwestycji – kolejne moduły kupowane w czasie, gdy faktycznie wzrasta zapotrzebowania na moc obliczeniową.
W ofercie znajdują się także rozwiązania PureData i PureApplication oparte o sprzęt i oprogramowanie IBM. Projekty infrastrukturalne natomiast realizowane są w oparciu o produkt PureFlex na którym wspierane jest oprogramowanie bazodanowe i narzędziowe różnych dostawców.


Strategiczna współpraca z firmą Lenovo


W styczniu 2014 roku IBM ogłosił plany sprzedaży linii produktów x86 do Lenovo i rozpoczęcia strategicznej współpracy z Lenovo w obszarze rozwijania kluczowej dla IBM platformy PureSystems – komponenty
sprzętowe x86 będą dostarczane dla IBM przez Lenovo.

Do czasu ratyfikowania umowy pomiędzy firmami prace nad rozwojem produktów prowadzone są w laboratoriach IBM. Po uzyskaniu zgody urzędów antymonopolowych część produkcyjna oraz R&D związana z
produktami x86 zostanie przekazana do firmy Lenovo.

IBM w dalszym ciągu będzie rozwijał i dostarczał produkty Power oraz PureSystems (PureFlex, PureData, PureApplication) wraz z usługami technologicznymi i usługą serwisu. Komponenty z rodziny x86 dostarczane
będą w oparciu o umowę typu OEM. Firma Lenovo stanie się natomiast partnerem OEM dla IBM w zakresie macierzy dyskowych.

Technologia PureData, PureApplication będzie dostępna jedynie w IBM – bez względu na to czy sprzętowo będzie wykorzystywała procesory RISC czy x86.

Zakup rozwiązań PureFlex wyposażonych w technologie Power będzie możliwy jedynie w kanale sprzedażowym IBM – zgodnie z poniższym schematem:
W przypadku już istniejących instalacji PureFlex rozbudowa będzie możliwa zarówno w IBM jak i w Lenovo. Jednak w przypadku rozbudowy o serwery wyposażone w procesory POWER dostawcą będzie jedynie IBM.
W planach rozwoju produktu znajduje się umożliwienie instalacji w obudowach PureFlex serwerów wyposażonych w nowe modele procesorów POWER (P8) oraz x86. Z uwagi na wymogi testowania środowisk
zintegrowanych nowe procesory są wprowadzane do technologii PureFlex z pewnym opóźnieniem – np. modele z procesorami POWER8 planowane są na rok 2015.

Umowa o strategicznej współpracy zakłada wspólny rozwój produktów sprzętowych, ale również obejmuje utrzymanie ciągłości w obszarze świadczenia usług serwisowych. IBM posiadając rozbudowaną strukturę serwisową będzie świadczył usługę rozszerzonego wsparcia gwarancyjnego dla wszystkich produktów Power oraz x86 sprzedawanych przez IBM oraz dla istniejących instalacji w późniejszym terminie rozbudowanych o produkty Lenovo.

Więcej informacji znajduje się w materiałach IBM.


Więcej informacji:
Roman Lipka
Bussines Development Manager
CBU
roman.lipka@arrow.com
tel.: +48 22 488 70 15

Pochwal pracownika...

© Copyright Arrow ECS.

Aktualne promocje
Newsletter *
Zapisz się


Dla Partnerów
Narzędzia
Wyraź swoją opinię o artykule
Pokaż wersję strony do wydruku